ارز دیجیتال یو‌اس‌دی کوین (USDC) چیست؟ از ویژگی تا نحوه کارکرد

ارز دیجیتال یو‌اس‌دی کوین (USDC) یک استیبل کوین است که بر پایه دلار ایالات متحده است. در‌واقع قیمت این ارز دیجیتال با دلار ایالات متحده پشتیبانی می‌شود. این استیبل کوین در تاریخ سپتامبر ۲۰۱۸ و با همکاری صرافی کوین‌بیس (coinbase) و سیرکل (circle) ایجاد شد و به بازار معرفی ارزهای دیجیتال معرفی شد. ارز دیجیتال یو‌اس‌دی کوین جایگزینی برای سایر ارز‌های دیجیتال مانند تتر (USDT) و ترو‌یو‌اس‌دی (TUSD) است که با دلار ایالات متحده پشتیبانی می‌شوند.

ارز دیجیتال یو‌اس‌دی کوین سرویسی برای توکنایز کردن دلار و کاربرد راحت‌تر آن در اینترنت و بلاک‌چین‌های عمومی است. منظور از توکنایز کردن تبدیل دارایی به دارایی دیجیتال است. به بیان ساده‌تر  یو‌اس‌دی کوین برای توکنایز کردن دلار ایالات متحده و تسهیل استفاده از این ارز به‌صورت آنلاین و در بلاک‌چین‌های عمومی به‌کار می‌رود. در‌واقع هر زمانی که بخواهید می‌توانید این ارز را مجددا به دلار تبدیل کنید. فرایند مبادله توکن یو‌اس‌دی کوین با قرارداد‌های هوشمند ERC-20 پشتیبانی می‌شود. این ارز دیجیتال از آنجایی که با دلار ایالات متحده پشتیبانی می‌شود، ثبات قیمت بیشتری دارد و به‌سادگی در بلاک‌چین قابل معامله است.

خالق ارز دیجیتال یو‌اس‌دی کوین

خالق ارز دیجیتال یو‌اس‌دی کوین

ارز دیجیتال یو‌اس‌دی کوین توسط کنسرسیوم سنتر و با مشارکت صرافی کوین‌بیس و سیرکل معرفی شد. فناوری آن توسط کمپانی سیرکل توسعه یافت و سیرکل و صرافی کوینبیس اولین توسعه‌دهندگان آن بودند. شرکت سیرکل یکی از انتقال دهندگان پول است و به‌صورت یک دفتر‌ مالی و کاملا شفاف عمل می‌کند.

انتقال‌دهندگان پول در ایالات متحده مطابق قوانین و مقررات فدرال خدمات مالی ارائه می‌دهند. قبل از صدور ارز دیجیتال یو‌اس‌دی کوین، پرداخت مقدار معادل آن به‌عهده یکی از شرکای سیرکل است. در‌نتیجه همه معاملات یو‌اس‌دی‌ کوین شفاف، معتبر و مطابق مقررات مالی صورت می‌گیرد.

نحوه کارکرد ارز دیجیتال یو‌اس‌دی کوین چگونه است؟

تولید و عرضه یو‌اس‌دی کوین بدون استراتژی مشخص و به‌صورت مداوم امکان پذیر نیست. در‌واقع هر یو‌اس‌دی کوین باید با یک دلار ایالت متحده پشتیبانی شود، و فرایند تبدیل دلار‌ها به توکن‌های یو‌اس‌دی کوین توکنایز نامیده می‌شود. فرایند توکنایز کردن دلار به یو‌اس‌دی در سه مرحله صورت می‌گیرد:

 1. در مرحله اول، کاربر باید مقدار معادل توکن درخواستی به حساب بانکی توزیع‌کننده توکن دلار واریز کند.
 2. سپس توزیع‌کننده توکن از قرارداد‌های هوشمند برای صدور مقدار یو‌اس‌دی کوین معادل استفاده می‌کند.
 3. یو‌اس‌دی کوین تولید شده برای کاربر مورد نظر ارسال می‌شود، در‌حالی که با مقدار دلار معادل آن پشتیبانی می‌شود.

تبدیل یو‌اس‌دی کوین به دلار

تبدیل یو‌اس‌دی کوین به دلار نیز به‌سادگی فرایند توزیع آن است، و فقط این فرایند ۳ مرحله‌ای به‌صورت عکس انجام می‌شود:

 1. در مرحله اول، کاربر درخواست خود را به توزیع‌کننده یو‌اس‌دی کوین ارسال می‌کند تا مقدار معادل با آن دلار آزاد شود.
 2. سپس توزیع‌کننده توکن درخواستی به قرارداد هوشمند یو‌اس‌دی کوین ارسال می‌کند تا توکن‌ها با دلار مبادله شده و توکن‌های مبادله شده از گردش و معاملات خارج شوند.
 3. در نهایت توزیع‌کننده مقدار دلار درخواستی را به حساب بانکی کاربر واریز می‌کند. در‌واقع کاربر مقدار دلار خالص معادل با یو‌اس‌دی کوین را منهای کارمزد‌ها دریافت می‌کند.

برخلاف استیبل کوین تتر (USDT) که از محبوبیت بالایی برخوردار است، سازندگان یو‌اس‌دی کوین موظف هستند که عملکرد کاملا شفافی ارائه دهند و با مجموعه زیادی از موسسات مالی کار کنند تا پشتوانه مورد نیاز برای این ارز دیجیتال را تامین کنند. توزیع‌کنندگان یو‌اس‌دی کوین باید گزارش‌های منظمی از مقدار دلار پشتوانه ارائه دهند.

چگونه ارز دیجیتال یو‌اس‌دی کوین را معامله کنیم؟

همانطور که گفتیم ارز دیجیتال یو‌اس‌دی کوین با نسبت ۱:۱ توسط دلار ایالات متحده بر بلاک‌چین اتریوم پشتیبانی می‌شود. یو‌اس‌دی کوین در‌واقع یک توکن با استاندارد ERC-20 است و در صرافی‌های متعددی قابل معامله است. برای توکنایز و یا تبدیل یو‌اس‌دی کوین به دلار توسط استارتاپ سیرکل باید ابتدا یک حساب کاربری بسازید. سپس فرایند تایید هویت (KYC) را انجام دهید، و به یک حساب بانکی معتبر متصل شوید.

خالق ارز دیجیتال یو‌اس‌دی کوین

پلتفرم سیرکل قابلیت اجرای ۴ فرایند اصلی را برای کاربران فراهم می‌کند:

 • توکنایز کردن دلار ایالات متحده
 • تبدیل یو‌اس‌دی کوین به دلار
 • انتقال یو‌اس‌دی کوین به آدرس‌های اتریوم سازگار با استاندارد ERC-20
 • برداشت یو‌اس‌دی کوین از آدرس‌های کیف پول اتریوم

پلتفرم سیرکل هیچ کارمزدی برای توکنایز کردن و تبدیل یو‌اس‌دی کوین به دلار دریافت نمی‌کند. فقط ۵۰ دلار کارمزد بابت مبادلات بانکی اشتباه و برگشت خورده دریافت می‌کند. اما برای مبادله یو‌اس‌دی کوین و توکنایز کردن در کوین‌بیس باید همه کارمزد‌های موجود را پرداخت کنید. حداقل مقدار یو‌اس‌دی برای تبدیل به دلار ۱۰۰ یو‌اس‌دی  کوین است. معاملات فقط در روز‌های کاری انجام می‌شوند و این فرایند ممکن است به‌مدت ۲۴ ساعت طول بکشد. اما هیچ محدودیت و حداقلی برای فرایند توکنایز کردن مطرح نشده است، و فرایند توکنایز کردن نیز ممکن است دو روز کاری زمان ببرد.

کاربرد‌های استیبل کوین یو‌اس‌دی کوین

همانطور که گفتیم ارز دیجیتال یو‌اس‌دی کوین به عنوان توکن با استاندارد ERC-20 روی بلاک‌چین اتریوم راه‌اندازی شد، اما در حال حاضر به بلاک‌چین‌های دیگر مانند سولانا، استلار و آلگورند نیز گسترش یافته است. یکی از مزیت‌های یو‌اس‌دی کوین این است که می‌توانید آن را در صرافی‌های متمرکز و غیر‌متمرکز خریداری کنید. مزیت استیبل‌کوین‌هایی مانند یو‌اس‌دی کوین این است که نوسانات قیمت کمتری را نسبت به دارایی‌های دیجیتال مانند بیت‌کوین و اتریوم تجربه می‌کنند؛ بنابراین می‌توانند گزینه مناسبی برای پرداخت‌ها و معاملات کاربران باشند. اغلب سرمایه‌گذارانی که قصد دارند از معامله دارایی‌هایی با نوسانات قیمتی بالا سود کسب کنند به‌جای ارز فیات از استیبل کوین‌ها استفاده می‌کنند. همچنین می‌توانید از ارز دیجیتال یو‌اس‌دی کوین در برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) و بازار‌های مالی غیرمتمرکز (دیفای) بسیاری از جمله آوه، سلسیوس نتورک، کامپاند استفاده کنید.

 • این ارز دیجیتال جایگزینی برای ارز‌های دیجیتالی است که نقد نمی‌شوند، و علاوه‌ بر این معامله آن با ارز‌های دیجیتال در آینده ساده‌تر است.
 • به‌واسطه این ارز دیجیتال دیگر نیازی به خدمات موسسات و روش‌های مالی سنتی نیست.
 • در برابر تورم‌ها و افزایش و کاهش قیمت ایمن است.
 • به کمک این ارز دیجیتال می‌توانید به‌صورت فوری و با کمترین هزینه به هر کشوری پول ارسال کنید.
 • در برنامه‌های غیرمتمرکز، صرافی‌ها و بازی‌های مبتنی بر بلاک‌چین می‌توانید با استفاده از یو‌اس‌دی کوین خرید کنید.

یو‌اس‌دی کوین چه تفاوتی با سایر استیبل‌کوین‌ها دارد؟

استیبل‌کوین‌ها به چهار طبقه کلی تقسیم می‌شوند:

استیبل کوین‌ با پشتوانه فیات: این طبقه شامل همه استیبل کوین‌هایی می‌شود که با نسبت ۱:۱ با یک ارز فیات پشتیبانی می‌شوند. همه این استیبل کوین‌ها متمرکز هستند. تتر (USDT)، ترویو‌اس‌دی (TUSD)، دلار جمینی (GUSD)، توکن استاندارد پاکسوس (PAX)، دیجیکس گلد (DGX) و خود یو‌اس‌دی کوین (USDC) از جمله این استیبل کوین‌ها هستند.

استیبل کوین با پشتوانه ارز دیجیتال: این استیبل کوین‌ها با یک ارز دیجیتال پشتیبانی می‌شوند. میکر‌کوین (MKR  و DAI) و هیون کوین مثال‌هایی از این طبقه هستند.

استیبل کوین الگوریتمی و بدون پشتوانه: این نوع کوین‌ها مبتنی بر نرم‌افزار هستند و توازن قیمت را بدون پشتیبانی با دارایی مشخصی برقرار می‌کنند. بیسیس، کوالا و فراگمنت نیز از این نوع استیبل کوین‌ها هستند.

استیبل کوین هیبرید: این نوع استیبل کوین‌ها مبتنی بر مجموعه‌ای از رویکرد‌های بالا هستند. به‌عنوان مثال کاربن (Carbon) یکی از این پروژه‌ها است.

همه کوین‌های یک طبقه کارکرد مشابه و تفاوت‌های کمی با یکدیگر دارند. تتر از این نظر با سایر استیبل کوین‌ها متفاوت است که از حسابرسی کاملا شفاف اجتناب می‌کند. دیجیکس گلد نیز با طلا پشتیبانی می‌شود و به همین علت متفاوت است. سایر استیبل کوین‌هایی که با ارز فیات پشتیبانی می‌شوند، از مقررات معینی پیروی می‌کنند و با دلار ایالات متحده پشتیبانی می‌شوند. تفاوت اساسی آنها از نظر هزینه تراکنش و صرافی‌هایی است که از آنها پشتیبانی می‌کنند.

نحوه خرید یو‌اس‌دی کوین

بهترین روش خرید ارز دیجیتال یو‌اس‌دی کوین از طریق صرافی کوین‌بیس است. اگر در این صرافی حساب کاربری دارید می‌توانید هر ارز دیجیتالی را به یو‌اس‌دی کوین تبدیل کنید، کافی است یو‌اس‌دی کوین را جستجو و سپس گزینه خرید را انتخاب کنید. پس از اینکه این ارز دیجیتال به حساب کاربری شما منتقل شد می‌توانید آن را به هر یک از انواع کیف‌پول‌های اتریوم منتقل کنید. اما در غیر این صورت می‌توانید با آدرس ایمیل خود و پسورد یک حساب کاربری در صرافی کوین‌بیس بسازید.

با توجه به قوانین و سیاست‌های کوین‌بیس باید ابتدا مراحل احراز هویت را انجام دهید و سپس می‌توانید معاملات خود را شروع کنید. همچنین در صرافی‌های غیرمتمرکز می‌توانید ارز دیجیتال یو‌اس‌دی کوین را با توکن اتر خریداری کنید. به‌عنوان مثال می‌توانید از کیف‌پول متاماسک استفاده کنید، توکن‌های اتر خود را به کیف پول متاماسک خود منتقل کنید و سپس در سایت یونی‌سواپ (Uniswap.org) آنها را با ارز دیجیتال یو‌اس‌دی کوین مبادله کنید.

پس از اینکه یک حساب کاربری در کوین‌بیس ایجاد کردید، باید یک کیف پول برای نگهداری ارز‌های دیجیتال خود انتخاب کنید. در‌واقع نگهداری و ذخیره ارز‌های دیجیتال در صرافی امنیت بالایی ندارد. از آنجایی که صرافی‌های متمرکز به دارایی کاربران خود دسترسی دارند به‌راحتی مورد حمله هکر‌ها قرار می‌گیرند؛ بنابراین توصیه‌ می‌کنیم که ارز‌های دیجیتال خود را در یک کیف پول ارز دیجیتال معتبر نگهداری کنید. کیف پول‌های ارز دیجیتال کلید‌های عمومی و خصوصی ایجاد و دارایی شما را رمزنگاری می‌کنند.

نحوه خرید یو‌اس‌دی کوین

پس از اینکه یک کیف پول ارز دیجیتال را انتخاب کردید، باید مقدار دارایی مورد نظر را به حساب خود در کوین‌بیس  منتقل کنید. با استفاده از کارت اعتباری و یا حواله بانکی پایا می‌توانید دارایی خود را به کوین‌بیس منتقل کنید. از‌ آنجا که ارز دیجیتال یو‌اس‌دی کوین همواره ارزشی تقریبا معادل با یک دلار ایالات متحده دارد، نیازی نیست که برای خرید آن منتظر ساعات خاصی بمانید.

 

ارز دیجیتال یو‌اس‌دی کوین را می‌توانید در صرافی‌های زیر خریداری کنید:

 • بایننس (امکان خرید با ارز‌‌های دیجیتال بیت‌کوین، و بایننس کوین)
 • پولونیکس ( امکان خرید با ارز‌‌های دیجیتال بیت‌کوین، اتریوم، ریپل، بیلیون هپینس، استیکر، لایت‌کوین، زی کش، مونرو، دوج کوین)
 • کوین بیس ( امکان خرید با ارز‌‌های دیجیتال بیت‌کوین، و اتریوم)
 • کوینکس ( امکان خرید با تتر)
 • کوین سوپر (امکان خرید با ارز‌های دیجیتال بیت‌کوین و دلار ایالات متحده)
 • اوکی اکسچنج ( امکان خرید با بیت‌کوین و تتر)
 • صرافی CPDAX (امکان خرید با ارز دیجیتال بیت‌کوین)
 • هات‌بیت (امکان خرید با تتر)
 • کوکوین ( امکان خرید با بیت‌کوین، اتریوم و تتر)
 • کوربیت (امکان خرید با وون کره جنوبی)
 • اف‌کوین (امکان خرید با تتر)
 • لاتوکن (امکان خرید با بیت‌کوین، اتریوم)
 • صرافی SouthXchange (امکان خرید با بیت‌کوین اس‌وی، دش)
 • صرافی Coss (امکان خرید با بیت‌کوین و اتریوم)
 • صرافی Crex24 (امکان خرید با دلار ایالات متحده)

علاوه بر صرافی‌هایی که برای خرید ارز دیجیتال یو‌اس‌دی کوین مطرح کردیم، امکان مبادله یو‌اس‌دی کوین با دلار ایالات متحده در صرافی کوین‌بیس وجود دارد.

ذخیره یو‌اس‌دی کوین در کیف‌پول‌های ارز دیجیتال

یو‌اس‌دی کوین توکنی با استاندارد ERC-20 در بلاک‌چین اتریوم است، بنابراین امکان ذخیره آن در هر یک‌ از کیف‌پول‌های سازگار با اتریوم وجود دارد. محبوب‌ترین کیف‌پول‌هایی که می‌توانید برای ذخیره یو‌اس‌دی کوین استفاده کنید شامل مای‌اتر‌والت (MyEtherWallet)، متاماسک (MetaMask)، مینت و جکس می‌شود.

کلام آخر

ارز دیجیتال یو‌اس‌دی کوین در تاریخ می ۲۰۱۸ به بازار معرفی شد، این پروژه تاکنون پیشرفت بسیاری داشته و توسط ۶۰ شریک تجاری حمایت می‌شود. سازندگان این ارز دیجیتال اخیرا کنترل بیشتری روی این استیبل کوین اعمال می‌کنند. در‌واقع این حساسیت‌ها به این دلیل است که در‌صورت هرگونه فعالیت غیرقانونی با استفاده از ارز‌ دیجیتال یو‌اس‌دی کوین، آدرس‌‌ها و دارایی فرد مورد نظر مسدود شود. البته اغلب استیبل‌کوین‌ها چنین شرایطی دارند، و فقط ارز دیجیتال دای در این میان استثنا است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *