ساعت کار بورس و فرابورس چه موقع است؟

ساعت کار بورس و فرابورس در ایران متفاوت با کشورهای دیگر است. به طور کلی ساعات فعالیت و معاملات بورس معمولا در کشورهای مختلف، تفاوت دارد. بورس اوراق بهادار ایران هم در روزهای شنبه تا چهارشنبه و در ساعاتی معین فعال است و امکان ثبت سفارش خرید یا فروش سهام و سایر اوراق بهادار برای معامله‌گران فراهم است. هم‌چنین انجام معاملات در روزهای پنجشنبه، جمعه و تعطیلات رسمی به دلیلی تعطیلات بورس در این روزها امکان‌پذیر نیست.

ساعت کار بورس و فرابورس

ساعت کار بورس و فرابورس در سال 1402 چه زمانی است؟

آگاهی از ساعت فعالیت و امکان انجام معاملات بورس، اولین گام به منظور ورود به این بازار است. در ایران ساعات کاری بورس اوراق بهادار به دو بخش ساعت پیش‌گشایش و ساعت انجام معاملات تقسیم می‌شود. زمان انجام معاملات هم با در نظر گرفتن رفتار معامله‌گران  به دو بخش قابل تقسیم است. در ادامه هر یک از بازه‌های زمانی موجود در مورد ساعت معاملات بورس را بررسی می‌کنیم.

ساعت ۸:۴۵ تا ۹ صبح

از ساعت ۸:۴۵ تا ۹ روزهای شنبه تا چهارشنبه، زمان پیش‌گشایش در ساعت معاملات بورس است. در واقع، این بازه زمانی کوتاه به سفارش‌گیری اختصاص دارد و معامله‌گران در این مدت قادر به ثبت و حذف سفارشاتشان هستند. ولی در این مدت خرید و فروش انجام نمی‌گیرد.

توجه به این نکته ضروری است که در زمان پیش‌گشایش، نباید به هیجانات بازار و صف‌های ایجاد شده برای خرید و فروش توجه کنید و آن را معیار معاملات خود قرار دهید. چون بسیاری از بازیگران بازار، از این فرصت برای جلب توجه سرمایه‌گذاران به سهم‌های مورد نظر خودشان استفاده می‌کنند.

نحوه کار آن‌ها به این صورت است که با ایجاد صف‌های خرید یا‌ فروش در سهم مورد نظر، سرمایه‌گذاران را تشویق به خرید یا فروش آن سهم می‌کنند. اما در واقع این صف‌ها پس از موفقیت در جلب نظر سرمایه‌گذاران، در ساعت ۹ صبح یعنی پیش از انجام معاملات، به حالت عادی باز می‌گردند.

البته در گذشته زمان پیش‌گشایش سی دقیقه یعنی از ساعت ۸:۳۰ تا ۹ صبح بود. اما از ابتدای سال ۱۴۰۰، طبق اعلام سازمان بورس اوراق بهادار، این زمان به ۱۵ دقیقه کاهش یافت.

ساعت ۹ تا ۱۰:۳۰ صبح

 انجام معاملات بورس از ساعت ۹ صبح آغاز شده و تا ساعت ۱۲:۳۰ ظهر همان روز ادامه دارد. البته در این مدت هم، همه رفتارهای معامله‌گران مبنای منطقی و علمی ندارد و برخی از آن‌ها صرفا بر مبنای هیجانات و رفتار دیگران به معامله اقدام می‌کنند.

همان‌گونه که گفتیم ساعت معاملات بورس از ۹ تا ۱۲:۳۰ روزهای شنبه تا چهارشنبه است. اما خود ساعت معاملات بورس هم طبق تجربه فعالیت در بازار، به دو بخش قابل تقسیم است: از ساعت ۹ تا ۱۰:۳۰ و از ساعت ۱۰:۳۰ تا ۱۲:۳۰.

به صورت کلی، بین ساعت ۹ تا ۱۰:۳۰ صبح، بیشتر نمادهایی با حجم بالا معامله می‌شوند که تکنیکال خوبی دارند. سایر سهم‌ها در این ساعات اولیه با حجم بالا مورد خرید و فروش قرار نمی‌گیرند چون بازار در این بازه زمانی هنوز به صورت جدی فعال نشده ‌است.

دلیل این امر هم  مشخص نشدن قیمت برخی ارزها و کالاها تا آن ساعت در آن روز معاملاتی است. به علاوه، تعدادی از حقوقی‌ها پیش از ساعت ۱۰:۳۰ وارد معامله نمی‌شوند تا در ابتدا برای ارزیابی رفتار حقیقی‌ها فرصت داشته باشند.

ساعت ۱۰:۳۰ تا ۱۲:۳۰

از ساعت ۱۰:۳۰ معاملات در بورس شکل جدی‌تری به خود می‌گیرند. چون نرخ ارزهایی مانند یورو، دلار و غیره و هم‌چنین، نرخ کالاهایی مانند فلزات و … که جهانی هستند، بعد از ساعت ۱۰:۳۰ مشخص می‌شود و این مورد بر روند معاملات تاثیر می‌گذارد.

به علاوه، در این ساعت، اشخاص حقوقی موفق به ارزیابی کامل رفتار اشخاص حقیقی شده‌اند و آمادگی فعالیت و انجام معامله در بورس را دارند. تمامی این موارد به جدی‌تر شدن بازار از ساعت ۱۰:۳۰ به بعد منجر می‌گردد. در نهایت هم در ساعت ۱۲:۳۰ معاملات بورس به پایان رسیده و بازار بسته خواهد شد.

مناسب‌ترین ساعت معامله در بورس چه زمانی است؟

مناسب‌ترین ساعت معامله در بورس چه زمانی است؟

با وجودی که ساعت ۹ صبح تا ۱۲:۳۰زمان انجام معاملات در بورس است، ولی همان‌گونه که ذکر شد، در برخی ساعات حجم معاملات بیشتر است و در برخی ساعت هم با حجم معاملات کمتری مواجه هستیم. برای مثال، معمولا در نیم ساعت اول شروع معاملات و هم‌چنین، در نیم ساعت آخر بازار، بیشترین حجم معاملات را شاهد هستیم.

مناسب‌ترین ساعت خرید در بورس

چون معمولا در دقایق پایانی انجام معاملات، فشار فروش افزایش و قیمت کاهش می‌یابد، معامله‌گران قادر به خریدا سهم مورد نظر به قیمت مناسب‌تری خواهند بود. بنابراین، اگر تصمیم به خرید یک سهم دارید، بهترین زمان برای خرید آن، بین ساعت ۱۲:۱۵ تا ۱۲:۳۰ یک روز معاملاتی است.

مناسب‌ترین ساعت فروش در بورس

در دقایق اولیه بازار، معاملات مبنای هیجانی دارند و فشار خرید بالا است. همین امر موجب افزایش قیمت سهام می‌شود. بنابراین، اگر می‌خواهید یک سهم را بفروشید، بهترین زمان برای عملی کردن تصمیمتان، پانزده دقیقه ابتدایی شروع کار بازار یعنی از ساعت ۹ تا ۹:۱۵ صبح می‌باشد.

زمان ثبت سفارش در بورس چه ساعتی است؟

فراموش نکنید که ساعت معاملات بورس با ساعت ثبت سفارش تفاوت دارد. همان‌گونه که گفتیم، ساعت ثبت سفارش، همزمان با پیش‌گشایش بازار و از ۸:۴۵ صبح روز معاملاتی شروع می‌شود. اما آغاز ساعت مجاز برای معاملات بورس از ۹ صبح روز معاملاتی است.

ساعت کار بازارهای مالی مختلف چه زمانی است؟

ساعت کار بازارهای مالی مختلف چه زمانی است؟

علاوه بر بورس اوراق بهادار، بازارهای دیگری مانند بورس انرژی، بورس کالا و … هم فعالان بسیاری دارند. اگر مایل به آگاهی از ساعت معاملات در این بازارها باشید، در جدول زیر، می‌توانید ساعت کار انواع بازارهای مالی را ببینید.

ساعت کار بورس کالا

ساعت معاملات بورس‌ کالا تفاوت کمی با ساعت معاملات بورس دارد. همان‌طور که در جدول بالا مشاهده می‌کنید، در تعدادی از این بازارها معاملات به صورت حراج پیوسته و در تعدادی دیگر به صورت ناپیوسته صورت می‌گیرد که البته ممکن است ساعت انجام این معاملات هم متفاوت باشند. به عنوان نمونه، معاملات نمادهای گواهی سپرده کالایی محصولات کشاورزی به صورت حراج پیوسته از شنبه تا چهارشنبه بین ساعت ۸:۳۰ تا ۱۵:۳۰انجام می‌شود. ولی معاملات تالار محصولات کشاورزی در ساعت ۱۳ روزهای شنبه تا چهارشنبه و به صورت حراج ناپیوسته انجام می‌گیرد.

ساعت کار بورس انرژی

ساعت معاملات بورس انرژی در رینگ داخلی بازار فیزیکی از ۹:۳۰ صبح روزهای معاملاتی آغاز شده و در ساعت ۱۶:۳۰ همان روز به پایان می‌رسد. در رینگ بین‌المللی بازار فیزیکی هم ساعت معاملات بورس انرژی از ۹:۳۰ دقیقه تا ۱۶:۳۰ یا ۱۷ است و ممکن است بیشتر هم تمدید شود.

در بازار مشتقه نیز ساعت معاملات برای اوراق سلف موازی استاندارد برق از ۸:۳۰ دقیقه صبح هر روز معاملاتی تا ساعت ۱۲:۳۰ دقیقه همان روز می‌باشد. اما در بازار برق، ساعت معاملات از ۹:۳۰ دقیقه صبح آغاز و تا ساعت ۱۲ ظهر همان روز معاملاتی ادامه خواهد داشت.

ساعت کار فرابورس

ساعت کار فرابورس

با وجودی که شرکت‌های بورس و فرابورس از نظر دریافت مجوز فعالیت و پذیرش تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند، ولی بین دو بازار بورس و فرابورس از نظر ساعت ثبت سفارش و انجام معاملات، تفاوتی وجود ندارد. یعنی، ساعت ثبت سفارش در فرابورس از ۸:۴۵ تا ۹ صبح و ساعت انجام معاملات در این بازار هم از ۹ صبح تا ۱۲:۳۰ ظهر می‌باشد.

ساعت کار قراردادهای آتی و اختیار معامله

ساعت معاملات در بازار قراردادهای آتی سهام و اختیار معامله سهام همان ساعت معاملات بورس اوراق بهادار است. یعنی از ساعت ۹ صبح الی ۱۲:۳۰ ظهر روزهای معاملاتی.

ساعت کار حق تقدم

ساعت معاملات حق تقدم، از ۹ صبح تا ۱۲:۳۰ ظهر روزهای شنبه تا چهارشنبه است.

ساعت کار اوراق

ساعت معاملات اوراق در گذشته برابر با ساعت معاملات بورس یعنی از ساعت ۹ صبح تا ۱۲:۳۰ ظهر روزهای شنبه تا چهارشنبه بود. اما از نیمه اول سال ۱۴۰۰، پیرو جلسات برگزار شده در نیمه اول سال، ساعت پایان معاملات اوراق از ۱۲:۳۰ ظهر به ۱۵ بعد از ظهر افزایش پیدا کرد.

ساعت کار صندوق‌ها

ساعت معاملات در صندوق‌های ETF در گذشته از ۹ صبح تا ۱۲ ظهر بود. اما این بازه زمانی همزمان با ساعت معاملات اوراق تغییر کرد. از همان زمان ساعت معاملات در صندوق‌های ETF سه ساعت یعنی تا ساعت ۱۵ افزایش یافت.

استثنائات زمان انجام معاملات کدامند؟

یکی از استثنائات ساعت معاملات بورس، در مورد زمان ارائه سهام عرضه اولیه است. در واقع معاملات عرضه اولیه‌، با هماهنگی و اعلام قبلی از طرف شرکت ارائه‌دهنده، در یک بازه زمانی خاص مثلا در ساعت ۱۰ تا ۱۲ یک روز مشخص صورت می‌گیرد و در زمان سفارش‌گیری این گونه سهام، قاعده تقدم وجود ندارد.

به این معنی که سرمایه‌گذاران قادر به ثبت سفارش در هر زمانی از بازه‌ اعلام شده هستند و از نظر اولویت در ثبت سفارش با سایرین تفاوتی ندارند. به علاوه، پس از بازگشایی مجدد یک نماد، بازگشایی نماد مذکور در یک بازه زمانی خاص برای کشف قیمت صورت می‌گیرد و پس از کشف قیمت، ساعات مجاز معاملات سهم، به روال معمول بازار باز می‌گردد.

ساعت ثبت سفارش عرضه اولیه هم به صورت یک بازه زمانی از طرف شرکت عرضه‌کننده سهام اعلام می‌گردد. بنابراین، این زمان، لزوما با ساعت معاملات بورس یکسان نیست و می‌تواند بخشی از بازه زمانی انجام معاملات یا خارج از آن باشد.

ساعت کار بزرگ‌ترین بورس‌های دنیا

در بورس‌های بزرگ دنیا مانند بورس نیویورک، نزدک و … بورس به دلیل گستردگی این بازارها، بازه زمانی انجام معاملات از بازه زمانی معاملات بورس ایران بزرگ‌تر است.

بورس نیویورک: از ۹:۳۰ صبح تا ۱۶ بعد از ظهر روزهای معاملاتی

بورس نزدک: از ساعت ۹:۳۰ صبح تا ۱۶ بعد از ظهر

بورس توکیو: بخش اول از ۹ صبح تا ۱۱:۳۰ و بخش دوم از ۱۲:۳۰ ظهر تا ۱۵بعد از ظهر

بورس شانگهای: بخش اول از ۹:۱۵ تا ۱۱:۳۰ صبح و بخش دوم از ۱۳ تا ۱۵ بعد از ظهر

بورس هنگ کنگ: از ۹:۳۰ صبح تا ۱۶ بعد از ظهر روزهای معاملاتی

بورس لندن: از ۸ صبح  تا ۱۶:۳۰ بعد از ظهر

سخن نهایی

آگاهی فعالان بازارهای مالی از ساعت معاملات بورس و دیگر بازارها در موفقیت این سرمایه‌گذاران نقش مهمی دارد. به دلیل این‌که آنان را قادر می‌سازد با برنامه‌ریزی دقیق‌تر و تحلیل رفتار سایر معامله‌گران، معاملات خود به صورت حرفه‌ای‌تری انجام دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *