بررسی رابطه بیت کوین و دلار (Bitcoin and Dollar)

بسیاری از مردم، دلار را نام دیگر نان می‌دانند. دلار ارز اصلی در مبادلات بین المللی حساب می‌شود. ما از دلار برای تشخیص ارزش و قدرت دیگر ارزها استفاده می‌کنیم. پول رایج آمریکا خط کش ارزش گذاری در تمام دنیا حساب می‌شود. اگر چند قدم ما را همراهی کنید، خط کش دلار را در کنار بیت کوین قرار می‌دهیم.

شاخص دلار آمریکا چیست؟

شاخص واحدهای پولی مرجع نسبت به دلار آمریکا در سال 1973 به وجود آمد. واحدهای پولی که در این شاخص وجود دارند شامل: یورو 57.6 درصد، ین ژاپن 13.6 درصد، پوند انگلستان 11.9 درصد، دلار کانادا 9.1 درصد، کرون سوئد 4.2 درصد و فرانک سوئیس 3.6 درصد.

شاخص دلار آمریکا چیست؟

شاخص دلار آمریکا را یکی از مهم‌ترین شاخص‌های بازار در جهت گیری روند قیمت‌ها می‌دانیم. به طوری که هر زمان شاخص دلار آمریکا روند صعودی داشته باشد، ارزهای دیگر کشورها در برابر دلار تضعیف شده و کامودیتی‌ها روند صعودی به خود می‌گیرند.

دنیای ارزهای دیجیتال نیز از شاخص دلار جدا نیستند. برای بررسی رابطه بیت کوین و دلار باید این شاخص را به خوبی شناخته و درک کنیم. بیش‌ترین مقدار شاخص دلار آمریکا به فوریه 1985 باز می‌گردد. در آن زمان مقدار شاخص دلار عدد 164.72 را نشان می‌داد. کم‌ترین مقدار شاخص دلار نیز به مارس 2008 باز می‌گردد که مقدار شاخص دلار به 70.96 واحد رسید.

رابطه بیت کوین و دلار

شاخص دلار آمریکا و بیت کوین در طی سال‌های اخیر رابطه عکس داشته‌اند. به این معنی که با صعود شاخص دلار، بیت کوین روند نزولی را در پیش می‌گیرد. به تصویر پایین نگاه کنید، شاخص دلار با نمودار سبز رنگ و بیت کوین با نمودار نارنجی رنگ نمایش داده شده.

رابطه بیت کوین و دلار

روی تصویر به دسامبر 2018 نگاه کنید، شاخص دلار سقف قیمت خود قرار دارد. در همان زمان بیت کوین کم‌ترین قیمت خود را تجربه می‌کند. این اتفاق یک بار دیگر در مارس 2020 تکرار شده است، در این زمان باز هم سقف شاخص دلار با کف قیمت بیت کوین همراه شد. به سال 2021 و تکرار واقعه می‌رسیم.

مقایسه دو شاخص در رابطه بیت کوین و دلار

مقایسه دو شاخص در رابطه بیت کوین و دلار

در طی یک سال اخیر نسبت حاصل تقسیم مقدار شاخص دلار آمریکا به قیمت بیت کوین روند نزولی داشته است. نزولی بودن این مقدار قدرت گرفتن بیت کوین نسبت به شاخص دلار آمریکا را نشان می‌دهد.

سخن آخر

به طور کلی در رابطه بیت کوین و دلار زمانی که شاخص دلار آمریکا کاهش پیدا می‌کند، ارزش بیت کوین روند صعودی به خود می‌گیرد. اگر موارد استثنا به دلیل اخبار را در نظر نگیریم، رابطه این دو متغیر برعکس یکدیگر حرکت می‌کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *