ارز دیجیتال پکسوس (Paxos) – از ویژگی تا نحوه کارکرد

ارز دیجیتال پکسوس (Paxos) یک استیبل کوین مبتنی بر ERC-20 است که به نسبت ۱:۱ با دلار ایالات متحده پشتیبانی می‌شود. پکسوس مبتنی بر بلاک‌چین اتریوم است و ارزشی معادل با یک دلار آمریکا دارد. این ارز دیجیتال در سپتامبر ۲۰۱۸ توسط شرکت پکسوس تراست به بازار عرضه شد.

ارز دیجیتال پکسوس چیست؟

توکن پکسوس استاندارد (PAX) با استفاده از قرارداد‌های هوشمند ایجاد و بر بلاک‌چین اتریوم صادر شده است. این ارز دیجیتال توسط دلار ایالات متحده پشتیبانی می‌شود، بنابراین به‌صورت همزمان از فناوری بلاک‌چین سود می‌برد و در عین حال مانند ارز‌های فیات از نوسانات قیمت در امان است. پکسوس یک استیبل کوین است، به همین علت مزایایی از جمله امکان تراکنش‌های بین‌المللی فوری، ثبات قیمت، محاسبات غیر‌متمرکز، امکان تراکنش به‌صورت ۲۴ ساعت در ۷ روز هفته را ارائه می‌دهد.

یکی دیگر از مزایای این توکن دیجیتال این است که با نسبت ۱:۱ با دلار ایالات متحده پشتیبانی می‌شود، در‌نتیجه هر زمان که بخواهید می‌توانید آن را با دلار مبادله کنید. ارز دیجیتال پکسوس به‌عنوان رقیب استیل کوین تتر به بازار معرفی شد، که توسعه‌دهندگان پکسوس تلاش کردند تا شفافیت بیشتری را در معاملات ارائه دهند. پکسوس توکن‌های خود را با استفاده از قرارداد‌های هوشمند صادر کرده و می‌سوزاند. توکن سوزی به‌معنی حذف و خارج کردن تعدادی از توکن‌های در گردش است و به‌منظور کاهش عرضه در بازار صورت می‌گیرد.

ارز دیجیتال پکسوس

تیم توسعه‌دهنده ارز دیجیتال پکسوس

تیم توسعه‌دهنده پکسوس شامل متخصصانی با سابقه کاری متفاوتی است که حتی برخی از آنها کارمندان سابق وال‌استریت و سیلیکون‌ولی هستند. موسس و مدیر‌عامل این شرکت چارلز کاسکاریلا است که در‌حال حاضر نیز مدیریت آن را بر‌عهده دارد.

در‌واقع هدف پروژه پکسوس این است که در طولانی مدت بلاک‌چین دیگر بخشی از یک تحول مالی اساسی نبوده و بلکه عنصر اصلی تکامل سیستم مالی باشد. این شرکت قصد دارد با توسعه یک شبکه جهانی سیال و مبادله فوری و ساده دارایی اکوسیستم اقتصادی را بهبود بخشد.

توکن پکسوس استاندارد (PAX) چگونه کار می‌کند؟

توکن پکسوس استاندارد برای این هدف طراحی شده است تا طیف وسیعی از کاربرد‌ها را پوشش دهد. در‌حال حاضر کاربرد این ارز دیجیتال به کاهش نوسان دارایی دیجیتال و رفع محدودیت‌های مبادلات بین‌المللی محدود می‌شود، این ارز دیجیتال تاکنون توانسته به یک روش پرداختی قابل اعتماد برای مبادله دارایی‌های دیجیتال تبدیل شود. همچنین در آینده می‌توانید از توکن پکسوس استاندارد برای پرداخت و خرید از فروشگاه‌ها در کشور‌هایی به‌غیر از ایالات متحده استفاده کنید که ارز ملی آنها ثبات قیمت ندارد.

توکن‌سازی یا توکنایز کردن (tokenizing) دلار ایالات متحده به ارز دیجیتال پکسوس

  1. قبل از هر چیزی شما باید مقدار مشخصی دلار ایالات متحده به حساب بانک صادر کننده توکن پکسوس ارسال کنید
  2. توزیع‌کننده توکن با استفاده از قرارداد‌ هوشمند مقدار برابری توکن پکسوس استاندارد ایجاد می‌کند
  3. توکن پکسوس ایجاد شده به حساب شما ارسال می‌شود، در‌حالی که دلار واریزی شما در حساب بانک مربوطه می‌ماند.

برای آزاد‌ کردن دلار‌های خود و تبدیل توکن پکسوس به دلار باید عکس فرایند بالا را انجام دهید. شما می‌توانید با استفاده از وبسایت Paxos.com توکن پکسوس استاندارد بخرید و آزاد کنید. به‌محض آزاد کردن توکن‌های پکسوس می‌سوزند و از توکن‌های در گردش حذف می‌شوند. نکته حائز اهمیتی که باید بدانید این است که این شرکت هیچ هزینه‌ای بابت تبدیل و آزاد‌سازی توکن‌های پکسوس دریافت نمی‌کند.

حداقل میزان توکن قابل معامله از ۱۰۰ دلار شروع می‌شود. شرکت پکسوس از حسابرسان سوم شخص برای اثبات نگهداری میزان دلار برابر با توکن دریافتی استفاده می‌کند که گزارش‌های ماهیانه‌ای در این رابطه ارائه می‌دهند.

ارز دیجیتال پکسوس چه تفاوت‌هایی با سایر استیبل‌کوین‌ها دارد؟

وبسایت پکسوس ویژگی‌های زیر را به‌عنوان وجه تمایز این ارز دیجیتال با سایر استیبل‌کوین‌ها مطرح کرده است:

مقررات قانوني: ارز ديجيتال پکسوس با قوانین سازمان خدمات مالی نیویورک پشتیبانی می‌شود. بنابراین برداشت وجوه و سرمایه‌های وثیقه شما نیز ایمن خواهند بود.

حسابرسی: حساب‌های بانکی پکسوس استاندارد توسط یک شرکت حسابرسی معتبر حسابرسی می‌شود.

امنیت: پکسوس برای ارائه امنیت بالاتر در رابطه با دارایی‌های کاربران خود نظارت دقیقی بر معاملات دارد.

علاوه بر مزایای مطرح شده تراکنش‌ها و فرایند توکن‌سازی و آزاد‌سازی توکن‌ها سرعت بالایی دارند. علاوه بر اين فرایند توکنایز کردن دلار و آزاد‌سازی پکسوس نیز هزینه اضافی ندارد. این مزیت‌ها موجب شده تا ارز دیجیتال پکسوس نیز به یکی از استیبل‌کوین‌های بازار مانند یو‌اس‌دی کوین (USDC)، ترو‌یو‌اس‌دی (TUSD)، و جمینی دلار (GUSD) تبدیل شود. همه استیبل کوین‌های مطرح شده توکن‌های ERC-20 قابل بازخرید هستند که به نسبت یک به یک با دلار ایالات متحده پشتیبانی می‌شوند.

همچنین توکن سوزی و صادر کردن توکن این استیبل کوین‌ها با استفاده از قرارداد‌های هوشمند اتریوم انجام می‌شود و معاملات آنها تحت نظارت و بازبینی حسابرسان قرار دارند. هیچ یک از این پلتفرم‌ها هزینه تراکنش و مبادله ندارند. مهم‌ترین تفاوت میان پکسوس و سایر رقیب‌های آن فرایند اجرای تراکنش کاربردی‌تر پکسوس تحت عنوان پنچره‌های پردازش است.

استیل کوین‌ها

اغلب استیبل‌ کوین‌های جدید در رقابت با تتر که پیشرو این بازار است معرفی می‌شوند. تتر نیز از مدل مشابهی استفاده می‌کند، و فقط خدمات کمتری در زمینه حسابرسی ارائه می‌دهد. همچنین اغلب کوین‌های تتر بر شبکه امنی (Omni) صادر می‌شوند.

ارز دیجیتال دای (DAI) میان ۱۰۰ کوین برتر تنها استیبل کوین است که عمکلرد متفاوتی دارد. دای نیز ارزشی معادل یک دلار ایالات متحده دارد اما برای تثبیت قیمت آن از پشتوانه ارز فیات استفاده نمی‌شود. به‌صورت کلی استیبل کوین‌ها به ۴ گروه طبقه‌بندی می‌شوند که در ادامه به‌ بررسی آنها می‌پردازیم:

استیبل کوین با پشتوانه فیات: اين گروه شامل استیبل کوین‌هایی است که به نسبت ۱:۱ با یک ارز فیات پشتیبانی می‌شوند. کوین‌هایی که با ارز فیات پشتیبانی می‌شوند متمرکز هستند. به‌عنوان مثال ارز دیجیتال تتر (USDT)،ترو‌یو‌اس‌دی (TUSD)، جمینی دلار (GUSD)، توکن پکسوس استاندارد (PAX)، دیجیکس گلد (DGX) و یو‌اس‌دی کوین (USDC) استیبل کوین‌های با پشتوانه ارز فیات هستند.

استیبل کوین با پشتوانه ارز دیجیتال: قیمت بعضی استیبل کوین‌ها نیز با دارایی دیجیتال به‌عنوان وثیقه پشتیبانی می‌شوند. به‌عنوان مثال میکر‌کوین و هیون نیز از جمله استیبل کوین‌های با پشتوانه دارایی دیجیتال هستند.

استیبل کوین بدون پشتوانه یا الگوریتمی: این کوین‌ها انواع مبتنی بر نرم‌افزار هستند که ثبات قیمت خود را بدون پشتوانه و به‌صورت الگوریتمی حفظ می‌کنند. ارز‌های دیجیتال بیسیس (Basis)، کوالا (kowala)، و فراگمنت (Fragments) الگوریتمی هستند.

استیبل کوین‌های هیبرید: این استیبل کوین‌ها برای حفظ ثبات قیمت خود از مجموعه روش‌های پشتوانه فیات، پشتوانه ارز دیجیتال و مدل الگوریتمی استفاده می‌کنند. ارز دیجیتال کاربن (Carbon) نیز از جمله استیبل کوین‌های هیبرید است. بیت‌پی نیز استیبل کوین دیگری است که ترکیبی از عملکرد محبوب‌ترین استیبل کوین‌های بازار را ارائه می‌کند، اما در‌ مورد دو ویژگی قابلیت اجرای تراکنش و غیر‌متمرکز بودن آن هنوز ابهام وجود دارد.

کیف پول دیجیتال مناسب توکن پکسوس استاندارد

پکسوس توکن ERC-20 است که بر بلاک‌چین اتریوم صادر شده است. بنابراین شما می‌توانید توکن‌های پکسوس خود را در کیف‌پول‌های دیجیتالی که از اتریوم پشتیبانی می‌کنند ذخیره کنید. محبوب‌ترین کیف‌پول‌هایی که از ارز دیجیتال اتریوم پشتیبانی می‌کنند عبارتند از مای‌اتر‌والت (MyEtherWallet)، متاماسک (MetaMask)، مینت (Mint) و جکس (Jaxx).

ارز دیجیتال پکسوس

موقعیت ارز دیجیتال پکسوس در بازار

ارز دیجیتال پکسوس ابتدا وارد بازار خرسی (bear market) یا نزولی و سپس به یکی از استیبل کوین‌های در حال رشد تبدیل شد. تیم پکسوس همواره برای جذب شرکای جدید و همکاری با صرافی‌های بیشتر تلاش می‌کنند. به‌عنوان مثال اخیرا ارز دیجیتال پکسوس در لیست بایننس قرار گرفته است و همچنین این تیم با کمپانی‌هایی مانند بیت‌پی و خدمات پرداخت بیت‌کوین گلوبال همکاری می‌کند. انتظار می‌رود که پکسوس در آینده نزدیک به یکی از کوین‌های پیشرو در بازار ارز‌های دیجیتال تبدیل شود.

دلار پکسوس چگونه کار می‌کند؟

دلار پکسوس به‌صورت توکن‌های استاندارد ERC-20 قابل مبادله بر بلاک‌چین اتریوم صادر می‌شود. بنابراین همه به‌روز‌رسانی‌های بعدی شبکه اتریوم ۲.۰ بر قیمت این ارز دیجیتال تاثیر‌گذار خواهد بود. همچنین دلار پکسوس با همه قرارداد‌های هوشمند و برنامه‌های مالی غیر‌متمرکز (dapps) که بر بستر اتریوم توسعه یافته‌اند سازگار است.

پلتفرم پکسوس از شبکه اوراکل چین‌لینک (Chainlink) (پلتفرم دیگری که مبتنی بر شبکه اتریوم است) برای افزایش کاربرد پکسوس در پلتفرم‌های مالی غیر‌متمرکز (DeFi) استفاده می‌کند. دلار پکسوس با دلار خزانه‌داری آمریکا پشتیبانی می‌شود که معادل با دلار ایالات متحده است. دلار پکسوس (USDP) با استفاده از پنجره‌های پردازش این کمپانی برای تسهیل برداشت‌ و واریز، و اجرای معاملات با سرعت بالاتر معامله می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *