فیلتر P/E – (دیده‌بان بازار بورس)

فیلتر P/E ( فیلتر پی بر ای) انتظارات سرمایه گذاران از بازدهی آینده یک سهم یا دارایی را نشان می دهد. فیلترهای بورسی کمک می کند تا سرمایه گذاران بتوانند سهم‌های مناسب و دارای شرایط مناسب رشد را به سرعت پیدا کنند. یکی از این فیلترها که در بورس مورد استفاده قرار می‌گیرد، فیلتر P/E است. در این مقاله ابتدا توضیحی در خصوص این فیلتر ارائه خواهیم کرد و سپس با بررسی نکات حائز اهمیت و کد فیلتر خواهیم پرداخت.

فیلتر P/E - (دیده بان بازار بورس)

تعریف فیلتر P/E

فیلتر P/E با نسبت‌گیری دو پارامتر می‌توان بدست آورد. در بازار بورس P قیمت سهام و E سود سهام سهام مورد نظر در بازار بورس است. با تقسیم قیمت سهام بر سود سهام عددی بدست می آید که به آن P/E گفته می شود.

با توجه به عدد بدست آمده می توان نتیجه گرفت که یک سرمایه گذار حاضر است به ازای هز 1 ریال سود چند ریال پرداخت کند. بعنوان مثال اگر قیمت یک سهم 2000 ریال و سود سال جاری سهم 500 ریال باشد در اینصورت سرمایه گذاران حاضر هستند به ازای هر 1 ریال سود 4 ریال پرداخت نمایند. (4=2000/500)

به علت فراوان بودن تعداد انواع شرکت‌ها در بازار بورس، ممکن است پیدا کردن سهم های بورس با پی بر ای مختلف کار سختی باشد. با کمک فیلترهای مهم و کاربردی از جمله فیلتر P/E می‌توان سهم‌های زیادی را با مقادیر مختلف P/E در بازار بورس جستجو نمود.

تعریف فیلتر P/E

نحوه پیداکردن سهم‌های مورد نظر با فیلتر P/E

 برخی از سرمایه گذاران تصور می کنند خرید سهم‌هایی با مقدار P/E کم، مناسب‌تر است. اما باید در نظر داشت که همیشه این چنین نیست. همچنین ممکن است سود اعلام شده توسط شرکت‌ها در بازار بورس، مربوط به سود فعلی باشد و نه سود عملیاتی؛ بنابراین ممکن است این شرکت نتواند همان مقدار سود را برای سال آینده در بازار بورس کسب کند.

پس در انجام بررسی شرکت‌ها در بازار بورس که شرایط نسبتا یکسانی دارند استفاده از فیلتر P/E مناسب است اما باید NAV آن شرکت‌ها را نیز در نظر گرفت.

نحوه پیداکردن سهم‌های مورد نظر با فیلتر

بررسی شرکت‌های بورس بر اساس NAV (ارزش ذاتی)

شرکت‌های سرمایه‌گذاری معمولا از کم خطرترین شرکت‌ها در بازار بورس هستند. بر این اساس، سهم‌های این نوع شرکت‌ها را می‌توان به دو دسته زیر تقسیم کرد:

NAV کم و سود زیاد

این گروه شرکت‌هایی با سود فعلی بالا و P/E پایین را نشان می‌دهد. در این شرکت‌ها میزان NAV یا همان ارزش ذاتی کاهش زیادی پیدا می‌کند و بدان معناست که این شرکت در سال آینده، قادر به ارائه سود به همین مقدار نخواهد بود. 

NAV زیاد و سود کم

این دسته ارزش ذاتی یا NAV بالایی دارند اما هنوز قادر به ارائه سود بالا نبوده و میزان P/E این شرکت ها بالا می باشد. افراد مبتدی در بازار بورس، ممکن است سهام‌ را صرفا بر اساس P/E خربداری نمایند اما افراد حرفه‌ای می‌دانند که بررسی P/E به همراه ارزش ذاتی سهم گزینه امن‌تری برای خرید سهام خواهد بود.

بررسی شرکت‌های بورس بر اساس NAV (ارزش ذاتی)

جمع‌بندی

در این مقاله به بررسی فیلتر P/E پرداختیم و بیان کردیم که میزان کم آن به معنی سود بیشتری نسبت به قیمت سهم است. در ادامه به بررسی بهترین گزینه برای خرید سهام با توجه به NAV و P/E پرداختیم. امیدواریم مطالب فوق شما را در خرید مناسب‌ترین سهام‌ها راهنمایی کرده باشد. همچنین از فیلتر زیر می توانید به عنوان فیلتر P/E استفاده نمایید و مقادیر را به دلخواه خود تغییر دهید.

کد زیر سهم هایی را نشان می دهد که P/E (پی بر ای) کمتر از صفر دارند. (شرکت های زیان ده در بورس)

(pe)<0

کد زیرنمادهایی را نشان می دهد که P/E (پی بر ای) کمتر از 5 دارند.

(pe) < 5

کد زیرنمادهایی را نشان می دهد که P/E (پی بر ای) بیشتر از 5 دارند.

(pe)> 5
فیلتر طلایی بورس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *