فیلتر سرانه خرید و فروش (دیده‌بان بازار بورس)

همانطور که می دانید فیلتر سرانه خرید و فروش یکی از فیلترهای بسیار مهم در بورس است. به عبارت دیگر این فیلتر نشان دهنده نمادهای مستعد رشد در بازار می باشد. می توان گفت این فیلتر سهم هایی را نشان می دهد که پول هوشمند و پول هدفمند به آن ها وارد شده و برای شناسایی سهام مستعد رشد می تواند کمک زیادی به تحلیل گران بازار بورس نماید.

با توجه به توضیحات ذکر شده این فیلتر از دسته فیلترهای مهم و کاربری بورس است. در ادامه این مقاله قصد داریم در خصوص فیلتر سرانه خرید و فروش حقیقی و حقوقی در بورس صحبت کنیم. همچنین اطلاعات جامعی در خصوص این دو فیلتر ارائه خواهیم داد و در پایان کد فیلترهای سرانه خرید و فروش حقیقی و حقوقی برای استفاده سرمایه گذاران در بازار بورس درج خواهد شد.

فیلتر سرانه خرید و فروش چیست؟

فیلتر سرانه خرید و فروش شامل دوکد در بازار بورس است. بطور کلی سرانه خرید و فروش حقیقی و سرانه خرید و فروش حقوقی را می توان با استفاده از کدنویسی در سایت دیده بان بازار بورس مشاهده نمود. در ادامه در خصوص هر کدام از این دو مفهوم در بازار بورس صحبت می کنیم.

  • سرانه خرید و فروش حقیقی

سرانه خرید حقیقی میانگین ارزش ریالی سهامی است که توسط هر کد حقیقی در بازار بورس خرید شده است. همچنین سرانه فروش حقیقی نیز به میانگین ارزش ریالی سهامی که توسط هر کد حقیقی فروخته شده است گفته می شود. همچنین با تقسیم حجم خرید یا فروش حقیقی ها، بر تعداد آن ها می توان سرانه خرید یا فروش حقیقی ها در بازار بورس را بدست آورد.

  • سرانه خرید و فروش حقوقی

سرانه خرید حقوقی میانگین ارزش ریالی سهامی است که توسط هر کد حقوقی در بازار بورس خرید شده است. همچنین سرانه فروش حقوقی به میانگین ارزش ریالی سهامی که توسط هر کد حقوقی در بازار بورس فروخته شده است گفته می شود. همچنین با تقسیم حجم خرید یا فروش حقوقی ها، بر تعداد آن ها می توان سرانه خرید یا فروش حقوقی ها در بازار بورس را بدست آورد.

نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه داشت این است که سهامداران حقیقی تنها برای کسب سود در بازار بورس فعالیت می کنند. ولی خرید و فروش حقوقی ها در بورس صرفاً برای کسب سود نمی باشد و ممکن است به دلیل عوامل دیگری از جمله کنترل قیمت سهم، شاخص‌­سازی، حمایت از سهم و… باشد که مبادرت به خرید و فروش سهم نمایند.

نحوه قرار دادن فیلتر در سایت دیده بان بازار بورس

همانطور که می دانید فیلترهایی که دارای کد cfield می باشند برای نشان دادن خروجی صحیح باید در سایت دیده بان بازار بورس قالب شخصی برای آن ها تعریف نمود. قالب شخصی مطابق تصویر بصورت دستی در سایت دیده بان بازار بورس ساخته می شود.

  • ابتدا وارد سایت دیده بان بازار بورس به آدرس tsetmc.com می شویم و مطابق تصویر زیر بر روی گزینه دیده بان بازار کلیک می کنیم.
نحوه قرار دادن فیلتر سرانه خرید و فروش در سایت دیده بان بازار بورس

مطابق تصویر زیر برروی گزینه شماره 1 کلیک می کنیم و با مشاهده کادری که در مشخص شده برای ساخت قالب شخصی برای فیلتر برروی گزینه شماره 2 بنام ساخت قالب کلیک کنید.

نحوه قرار دادن فیلتر

مطابق تصویر زیر می بایست قالب سفارشی تعریف نمایید. برای تعریف قالب شخصی در فیلتر می توانید موارد را به دلخواه تغییر دهید. البته تغییری در قالب بندی cfield ها ایجاد نکنید تا بصورت کامل سرانه خرید و فروش نمایش داده شود.

ساخت قالب شخصی

پس از اینکه قالب شخصی تعریف شد بر روی گزینه ذخیره قالب شخصی کلیک کنید. پس از آن بر روی گزینه شماره 3 که در تصویر بالا نشان داده شده کلیک کنید تا قالب ایجاد شده در فیلترها اجرا شود.

همچنین اگر تنظیمات بخش دیده بان بازار را نمیدانید با استفاده از تصویر زیر می توانید تنظیمات را انجام دهید. فراموش نکنید حتما تمامی گزینه های بخش اطلاعات تکمیلی فعال باشند.

تنظیمات دیده بان بازار بورس

کد فیلتر سرانه خرید و فروش

فیلتر مهم و کاربردی زیر فیلتر سرانه خرید و فروش حقیقی در بازار بورس است. این فیلتر یکی از فیلترهای مهم و کاربردی برای شناسایی ورود پول حقیقی به سهم در بازار بورس است.

var s_kh= Math.round(((((ct).Buy_I_Volume*(pc))/(ct).Buy_CountI))/10000000);
var s_f =Math.round((((ct).Sell_I_Volume*(pc))/(ct).Sell_CountI)/10000000);
(cfield0)="س.خرید=" + s_kh ;
(cfield1)= "س.فروش=" + s_f;
  • فیلتر سرانه خرید و فروش حقوقی ها

فیلتر کاربردی زیر فیلتر سرانه خرید و فروش حقوقی ها در بورس می باشد. با این فیلتر می توان سرانه خرید و فروش حقوقی ها در بازار بورس را بررسی نمود.

var s_kh= Math.round(((((ct).Buy_N_Volume*(pc))/(ct).Buy_CountN))/10000000);
var s_f =Math.round((((ct).Sell_N_Volume*(pc))/(ct).Sell_CountN)/10000000);
(cfield0)="س.خرید=" + s_kh ;
(cfield1)= "س.فروش=" + s_f;

همچنین از کدهای زیر نیز می توان بعنوان مقادیر مختلف در فیلتر سرانه خرید و فروش استفاده نمود و اعداد نیز با توجه به شرایط و استراتژی دلخواه سرمایه گذاران قابل تغییر هستند.

کد زیر فیلتر سرانه خرید حقیقی بالای ۱۵۰ میلیون تومان است.

(((((ct).Buy_I_Volume)/(tvol))*(tval))/(ct).Buy_CountI)> 1500e6

کد زیر فیلتر سرانه خرید حقیقی بالای از ۱۰۰ میلیون تومان است.

(((((ct).Buy_I_Volume)/(tvol))*(tval))/(ct).Buy_CountI)> 1000e6

کد زیر فیلتر سرانه خرید حقیقی بالای ۵۰ میلیون تومان است.

(((((ct).Buy_I_Volume)/(tvol))*(tval))/(ct).Buy_CountI)> 500e6

کد زیر فیلتر سرانه فروش حقیقی بالای از ۱۵۰ میلیون تومان است.

(((((ct).Sell_I_Volume)/(tvol))*(tval))/(ct).Sell_CountI)> 1000e6
فیلتر طلایی بورس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *