استخدام در شرکت های بورسی (کارگزاری‌ها و شرکت‌ها)

در این مطلب قصد داریم تا شما را با شرایط استخدام در شرکت‌ های بورسی ایران آشنا کنیم. در صورتی که متقاضی استخدام در یک شغل پردرآمد در بورس هستید، مطالعه‌ی این مقاله برای شما مفید خواهد بود. رشد و پیشرفت بازار سرمایه در سالیان اخیر، زمینه‌های توسعه‌ی این بازار را فراهم کرده است. در واقع بازار سرمایه در ایران از جنبه‌های مختلف به توسعه‌ی زیر ساخت‌های لازم نیاز دارد.

با توجه به این‌که یکی از اصلی‌ترین موضوعات در رشد و پیشرفت هر سازمان، سرمایه انسانی است، نهادهای مالی بازار سرمایه نیز از این امر مستثنی نیستند و شرکت‌های بورسی و نهادهای مالی مرتبط با بازار سرمایه همواره به دنبال جذب و استخدام افراد متخصص در موقعیت‌های گوناگون متنوع شغلی هستند.

استخدام در شرکت های بورسی

 

پیشنهاد می کنم از محصول فیلترهای نوسان گیری در بورس که شامل 3 فیلتر تخصصی می باشد بازدید نمایید. برای توضیحات تکمیلی در خصوص این 3 فیلتر که به صورت تخصصی کدنویسی شده و فقط در وب سایت ثروت آفرین موجود می باشد محصول فیلترهای کاربردی بورس (نوسانگیری کوتاه مدت) را مشاهده کنید.

 

مشاغل پردرآمد برای استخدام در شرکت های بورسی کدامند؟

مشاغلی مانند کارشناس تحلیل‌گر در شرکت‌های مرتبط با بازار سرمایه، کارشناس عرضه و پذیرش، معامله‌گر سهام، کارشناس ارزش‌گذاری سهام، کارشناس سرمایه‌گذاری، کارشناس تامین مالی، کارشناس امور مالی و حسابداری، و کارشناس اداری و منابع انسانی از جمله مشاغل پردرآمدی هستند که در صورت استخدام در شرکت‌های بورسی می‌توانید در آن‌ها مشغول به کار شوید.

 

پیشنهاد می کنم حتما مقاله کاربردی 35 الگوی کندل استیک در تحلیل تکنیکال بورس (Candle Stick) را مطالعه فرمایید

 

استخدام در شرکت ‌های بورسی چه مراحلی دارد؟

برای استخدام در شرکت ‌های بورسی، سرمایه‌‌گذاری، کارگزاری‌ها و غیره نیاز به طی کردن مراحلی دارید که در ادامه با آن آشنا خواهید شد. 

1. کسب گواهینامه‌های حرفه‌ای بازار سرمایه

این گواهی‌ها هفت مورد هستند و عبارتند از:

 گواهی نامه اصول بازار سرمایه، تحلیل‌گری بازار سرمایه، معامله‌گری در بازار سرمایه، گواهی‌نامه کارشناسی عرضه و پذیرش، مدیریت نهادهای بازار سرمایه، مدیریت سبد اوراق بهادار و گواهی‌نامه ارزشیابی اوراق بهادار

البته گروهی از افراد نیازی به دریافت این گواهینامه‌ها ندارند که موارد زیر را شامل می‌شود.

– افراد دارای مدرک دکترا یا معادل آن در رشته‌های مدیریت مالی، اقتصاد، حسابداری، بیمه و بانکداری از دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری در صورتی که در رزومه‌شان سابقه تالیف حداقل دو مقاله علمی پژوهشی در موضوعات مرتبط با بازار سرمایه داشته باشند یا حداقل یک کتاب در زمینه مالی تألیف و منتشر کرده‌ باشند. این گروه افراد در صورت تأیید کمیته گواهی‌‌نامه‌های حرفه‌ای و تصویب توسط هیأت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار می‌توانند بدون شرکت در آزمون، گواهی‌نامه اصول بازار سرمایه را دریافت کنند.

– افراد که دارای مدرک CFA (در تمامی سطوح) باشند، در صورتی که بتوانند حداقل ۵۰ درصد نمره را در هر دو ماده امتحانی مقررات اصول بازار سرمایه و اصول بازار سرمایه اسلامی و اخلاق حرفه‌ای کسب نمایند و در دوره آموزشی اوراق بهادار اسلامی شرکت کرده باشند، در صورت تأیید کمیته گواهی‌نامه‌های حرفه‌ای، قادر به دریافت گواهی‌نامه اصول بازار سرمایه خواهند بود.

– دارندگان مدرک CIIA در صورتی که موفق به کسب حداقل ۵۰ درصد نمره در هر دو ماده امتحانی مقررات اصول بازار سرمایه و اصول بازار سرمایه اسلامی و اخلاق حرفه‌ای شوند و در دوره آموزشی مربوط به اوراق بهادار اسلامی شرکت نمایند، در صورت تأیید کمیته گواهی‌ نامه‌های حرفه‌ای، می‌توانند گواهی‌نامه اصول بازار سرمایه را دریافت نمایند.

کسب گواهینامه‌های حرفه‌ای بازار سرمایه

 

پیشنهاد می کنم مقاله بیش از 700 فیلتر مهم و کاربردی بورس در سایت Tsetmc را مشاهده فرمایید.

 

2. داشتن رزومه علمی از فعالیت‌های تخصصی بازار سرمایه

قدم دوم ارائه‌ی یک رزومه‌ عملی از فعالیت‌های مرتبط با زمینه‌های تخصصی بازار سرمایه است. یکی از روش‌هایی که در این زمینه به شما کمک می‌کند، ارائه تحلیل‌های تخصصی در سایت‌ها و رسانه‌های مختلف و چاپ آن با نام خودتان است.

3. ارسال رزومه برای استخدام در شرکت های بورسی

به عنوان قدم نهایی به منظور استخدام در شرکت‌های بورسی، لازم است تا آگهی‌های استخدام شرکت‌ها و سازمان‌های مرتبط با بازار مالی را یافته و رزومه‌تان را برای آن‌ها ارسال نمایید. مراجعه به سایت‌های معتبر کاریابی و سایت خود کارگزاری‌ها در این مورد کمک بسیاری به شما خواهد کرد. . بیش از صد کارگزاری در کشور فعال بوده و به نیروی‌های متخصص در زمینه‌های مختلف امور مالی نیازمندند، بنابراین کافی است با کسب مهارت لازم شانس خود را برای استخدام در این کارگزاری‌ها امتحان کنید.

 

پیشنهاد میکنم مقاله آموزش فیلتر نویسی در سایت دیده بان بورس را حتما مطالعه فرمایید

 

نکات مورد توجه در آزمون‌های استخدام در شرکت های بورسی کدامند؟

– در میان آزمون‌های سازمان بورس و اوراق بهادار، آزمون اصول بازار سرمایه از سایر آزمون‌ها مهم‌تر است. به دلیل این‌که آزمون اصول بازار سرمایه، پیش‎نیاز شرکت در پنج آزمون معامله‌گری ابزار مشتقه، معامله‌گری در بورس کالا، معامله‌گری اوراق تأمین مالی، کارشناسی عرضه و پذیرش و مدیریت نهادهای بازار سرمایه است و شرکت در آزمون‎های دیگر بورس، در صورت پذیرفته شدن در این آزمون ممکن خواهد بود. البته آزمون اصول بازار سرمایه هم‎نیاز با آزمون تحلیل‎گری نیز هست. در نهایت با کسب گواهی‌نامه اصول بازار سرمایه، می‌توانید در مشاغلی مانند کارشناس شرکت‌های مشاور سرمایه‌گذاری یا مدیر سرمایه‌گذار در صندوق سرمایه‌گذاری مشترک فعالیت نمایید.

– به دلیل آشنایی بیشتر فارغ التحصیلان رشته‌های حسابداری، اقتصاد و مدیریت مالی با مباحث بازار سرمایه و البته نزدیک‌تر بودن برخی زمینه‌های رشته مهندسی صنایع در میان رشته‌های مهندسی، با مباحث آزمون بازار سرمایه، معمولا شرکت‌ های بورسی و نهادهای مرتبط با بازار سهام تمایل بیش‌تری به جذب فارغ التحصیلان رشته‌های ذکر شده دارند و سازمان بورس هم برای این دسته از متقاضیان رتبه بالاتری در نظر می‌گیرد.

استخدام در کارگزاری ها چگونه است؟

برای استخدام در کارگزاری ها و شرکت های بورسی داشتن گواهینامه های بازار بورس، داشتن تخصص و رزومه مناسب و همچنین ارسال رزومه و تایید از جانب شرکت های بورسی لازم و ضروری است.

مشاغل پر درآمد بورس کدامند؟

از جمله مشاغل پردرآمد بورس می توان به کارشناس تحلیل‌گری، کارشناس عرضه و پذیرش سهام، معامله‌گر، کارشناس ارزش‌گذاری اوراق بهادار، کارشناس سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه و کارشناس تامین مالی در شرکت های بورسی اشاره نمود.

 

پیشنهاد ویژه ثروت آفرین: فیلتر طلایی بورس

 

سخن نهایی

به طور کلی کلیه‌ی افرادی که دارای مدرک کارشناسی و یا بالاتر در یکی از دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت علوم باشند، فارغ از نوع رشته دانشگاهی امکان شرکت در آزمون‌های حرفه‌ای بازار سرمایه را خواهند داشت. به منظور شرکت در آزمون‌های حرفه‌ای بازار سرمایه، لازم است ابتدا به وبسایت https://icmc.seo.ir مراجعه کرده، در سربرگ ثبت‌نام، یک پروفایل شخصی برای خود ایجاد کنید و سپس مدارک لازم را تکمیل نمایید. در نهایت با پس از اطلاع از زمان‌ آزمون‌های مورد نظر، از طریق پروفایل خود برای شرکت در آزمون‌ها ثبت‌نام کنید.

لطفا نظرات ارزشمند خود را در خصوص استخدام در کارگزاری های بورسی در بخش نظرات مطرح فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *