چگونه از سود سهام عدالت واریز شده مطلع شویم؟

پس از آزادسازی سهام عدالت و واریز سود آن به حساب سهامداران، بیشترین سوالی که برای افراد پیش می‌آید در مورد اطلاع از زمان واریز سود سهام عدالت و پیگیری آن است. البته سازمان خصوصی‌سازی در ابتدا به ایجاد سامانه استعلام و پیگیری سهام عدالت اقدام کرد تا سهامداران برای کسب اطلاعات مورد نیاز در مورد سهام عدالت و پرداخت سود سهام عدالت به یک مرجع معتبر دسترسی داشته باشند ولی پس از چند سال، سامانه مزبور به دلیل الزام استفاده از سامانه سجام تغییر کرد و در واقع سامانه‌ی جدیدی در داخل سامانه سجام ایجاد شد. در این مطلب به اطلاعات دقیقی در مورد جزئیات و شرایط استفاده از این دو سامانه دست خواهید یافت.

سود سهام عدالت

 

پیشنهاد می کنم مقاله  700 فیلتر بورس در سایت Tsetmc را مشاهده فرمایید.

 

برای استعلام واریز سود سهام عدالت به کدام سامانه مراجعه کنیم؟

مهم‌ترین مشکلی که در مورد استعلام واریز سود سهام عدالت وجود دارد این است که سامانه‌ی مشخصی برای ارائه اطلاعات جامع و به روز وجود ندارد. همان‌گونه که گفتیم در ابتدا یک سامانه برای این منظور ایجاد و اعلام گردید. ولی اخیرا در ابتدای سایت سامانه سهام عدالت اعلام می‌شود که کلیه اطلاعات مربوط به سهامداران سهام عدالت شامل ارزش دارایی، اطلاعات هویتی، اطلاعات بانکی (شماره شبا و غیره)، میزان سود حاصل از عملکرد سال مالی ۱۳۹۸ به بعد و غیره به شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه منتقل شده و لازم است به منظور رویت اطلاعات به لینک سهام عدالت در سایت  www.sejam.ir مراجعه شود.

در واقع تا کنون دو سامانه کاملا مجزا برای سهام عدالت ایجاد و معرفی شده است. اولین سامانه به آدرس https://samanese.ir  بود که مراحل آزادسازی سهام عدالت و مشاهده سودهای واریزی در این سامانه امکان‌پذیر بود. البته هنوز هم این سامانه فعال است ولی دو مشکل وجود دارد. اول این‌که امکان آزادسازی سهام در این سایت وجود ندارد و دوم این‌که اطلاعات موجود در آن قدیمی است و تنها تا سال ۹۶ را پشتیبانی می‌کند. در واقع از طریق این سامانه صرفا امکان ارائه اطلاعات در مورد آزادسازی یا عدم آزادسازی سهام عدالت افراد وجود دارد و هم‌چنین می‌توان تا سال ۹۶ استعلام واریزی سهام عدالت را دریافت کرد.

مراحل ورود به سامانه سهام عدالت برای استعلام واریز سود چگونه است؟ برای ورود به این سامانه به لینک https://samanese.ir مراجعه کرده و روی دکمه ورود به سامانه کلیک کنید. پس از ورود، پنجره‌ی مربوط به شرایط کار برای شما نمایش داده می‌شود. تیک گزینه‌ی «مطالب فوق را مطالعه نموده و می‌پذیرم» را زده و روی دکمه‌ی «ادامه» که پس از سبز شدن تیک فعال می‌شود، کلیک نمایید. بنابراین می‌توانید وارد مرحله‌ی بعدی یعنی ورود مشخصات شوید.

در این قسمت کد ملی خود را به صورت بیان شده در کار سفید وارد و تائید کنید. در مراحل بعدی لازم است اطلاعات درخواستی مانند نام و نام خانوادگی، نام پدر، سال تولد و شماره شناسنامه را وارد کنید. در مرحله آخر کلیه اطلاعات وارد شده به منظور مرور به شما نمایش داده می‌شود و این امکان برای شما وجود دارد که اطلاعات را در صورت وجود اشکال اصلاح کرده و در صورت صحت، آن‌ها را تایید نمایید.

بعد از طی کردن موفق مرحله‌ی بررسی و تائید صحت اطلاعات، یک صفحه حاوی گزارش سود سهام عدالت ثبت‌شده به نام شما، مقادیر سود واریزی به ‌حساب و تاریخ آخرین سودی که به حسابتان واریز شده در مراحل و زمان‌های مختلف با جزئیات نمایش داده می‌شود.

برای استعلام واریز سود سهام عدالت مربوط به سال‌های اخیر باید از کدام سامانه استفاده کرد؟

سود سهام عدالت

در سال ۹۹ به دلیل الزام استفاده از سامانه سجام باعث بسیاری افراد برای مشخص کردن اطلاعات سهام عدالت منتظر استفاده از سامانه ذی نفعان بازار سرمایه بودند. در واقع به دلیل این‌که تمامی سهام مربوط به سهامداران در این سامانه قابل مشاهده و پیگیری است، تصور می‌شد که از طریق این سامانه بتوان واریز سود سهام عدالت را پیگیری کرد. ولی به دلیل مشکلات موجود در آزادسازی سهام عدالت و این‌که این سهام به طور مستقیم وارد پرتفوی سهامداران نشده، امکان پیدا کردن آن در سامانه ذی نفعان بازار سرمایه وجود ندارد و بنابراین سامانه‌ای جدید در سامانه سجام به نشانی https://pl.sahamedalat.ir/portfolio  راه اندازی شد. البته در این سامانه صرفا اطلاعات سود واریزی سال‌های 99 به بعد وجود دارد. بنابراین اطلاعات مربوط به سال‌های بین ۹۶ تا ۹۹ در هیچ سامانه‌ای موجود نیست و اگر بخواهید بدانید نسبت به میزان سود سهام عدالت واریز شده در سال‌های ۹۷ و 98 پیگیری انجام دهید، مشخص نیست که باید به چه سامانه‌ای مراجعه کنید.

مراحل ورود به پنل سهام عدالت سامانه سجام برای استعلام واریز سود چگونه است؟

برای ورود به پنل سهام عدالت (سجام) لازم است به لینک زیر مراجعه کنید:

https://pl.sahamedalat.ir/portfolio

سپس کد ملی خود را وارد کنید. به منظور احراز هویت نیز از کد ارسال شده توسط سامانه پیامکی به خط همراهتان که در زمان ثبت‌نام ارائه کرده‌اید استفاده می‌شود. نکته قابل توجه در این قسمت این است که این خط همراه باید به نام خودتان و منطبق با کد ملی وارد شده باشد. در غیر این صورت کد اعتبار سنجی برایتان ارسال نخواهد شد.

برای تغییر شماره همراه و در واقع ارائه شماره همراه با نام خودتان می توانید از لینک تغییر شماره همراه  استفاده کنید. البته این کار به پرداخت هزینه نیاز دارد و احتمالا تا حدودی زمان‌بر خواهد بود.

پس از وارد کردن کد ملی لازم است کد نمایش داده شده در کادر را وارد نمایید. سپس پیامک حاوی کد اعتبار سنجی برای شما ارسال شده و با وارد کردن کد در کادر مورد نظر به صفحه اصلی مدیریت سهام عدالت وارد خواهید شد.

فراموش نکنید که در این صفحه صرفا اطلاعات مربوط به دارایی سهام عدالت و سودهای واریز شده از سال ۹۹ به بعد وجود دارد و در هیچ کدام از این سامانه‌ها اطلاع‌رسانی روشنی در مورد زمان واریز سود سهام عدالت انجام نمی‌شود. بنابراین در نهایت تنها از طریق اخبار رسمی و اعلام مسئولین می‌توان از زمان دقیق واریز سود سهام عدالت آگاهی پیدا کرد.

 

پیشنهاد می کنم مقاله 35 الگوی کندل استیک در تحلیل تکنیکال بورس (Candle Stick) را مطالعه فرمایید.

 

سخن نهایی

لازم است به این نکته توجه داشته باشید که سامانه‌های معرفی شده تنها برای سهامداران واجد شرایط و در واقع افرادی کارایی دارد که قبلا ثبت‌نام سهام عدالت را انجام داده‌اند و برای ثبت‌نام جاماندگان از سهام عدالت لازم است به سامانه‌های اعلامی از سوی مسئولین ذی‌ربط مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *