فیلتر معاملات بلوکی (دیده‌بان بازار بورس)

برای مشاهده سهم هایی که بصورت بلوکی معامله شده اند از فیلتر معاملات بلوکی استفاده می شود. معاملات بازار بورس به سه دسته خرد، عمده و بلوکی دسته بندی می‌شوند. معاملات بلوکی به معاملاتی گفته می‌شود که در آن حجم و محدودیت قیمتی وجود ندارد و حجم قابل توجهی از سهام یک شرکت معامله می شود.  قیمت در این نوع معاملات تفاوت‌هایی با معاملات خرد داشته و عمدتاً قیمت بالایی دارند.

همچنین روش انجام معامله و تسویه آن‌ها نیز با معاملات خرد متفاوت است. قواعد مربوط به محدودیت حجمی و محدودیت قیمتی در معاملات بلوکی معنا ندارد و افراد بدون محدودیت می‌توانند بصورت بلوکی معامله کنند. اینگونه سهم ها در فیلتر معاملات بلوکی نشان داده می شود

فیلتر معاملات بلوکی (دیده‌بان بازار بورس)

 

پیشنهاد ویژه ثروت آفرین : محصول فیلتر طلایی بورس

 

معاملات بلوکی

همانطور که گفته شد، معاملات بلوکی به معاملاتی گفته می‌شود که در آن حجم و محدودیت قیمتی وجود ندارد و می‌توان حجم بیشتری از سهم یک شرکت را خرید و فروش کرد. این معاملات معمولا مانند معاملات بازار عادی است و در زمان معاملات بازار انجام شده و سهم‌ها در دامنه مجاز خود معامله می‌شوند. برای این که معاملات بلوکی تاثیری در قیمت سهم‌های بازار عادی ایجاد نکند، معمولاً این معاملات در یک بازار جدا انجام می‌شوند.

تصویر 2

شروط لازم برای درخواست معاملات بلوکی

  1. ارزش معامله‌ی بلوکی باید مبلغ مشخصی باشد. (بیش از 2 میلیارد تومان باشد)
  2. حجم پیشنهاد شده بیش‌تر از 50 برابر محدودیت سفارشات سهم مورد نظر باشد.

انواع معاملات بلوکی

  • معامله بلوکی از حقیقی به حقوقی
  • معامله بلوکی از حقیقی به حقیقی
  • معامله بلوکی از حقوقی به حقوقی
  • معامله بلوکی از حقوقی به حقیقی

تصویر3

نکات معاملات بلوکی

  1. در کنار سهم هایی که بصورت بلوکی معامله می شوند عدد 2 درج می شود. مثلا در شکل زیر کنار نمادهای تبرک، وسینا و زاگرس عدد 2 به چشم می‌خورد. به عنوان مثال درشکل زیر در نماد تبرک 48 میلیون برگ سهم در قیمت 2.389 ریال معامله بلوکی انجام شده است.
نکات معاملات بلوکی
  1. توجه داشته باشید برای بررسی ارزش معاملات روزانه باید ارزش معاملات بلوکی را از ارزش معاملات روزانه کسر کنیم.
  2. همچنین لازم به ذکر است در گزارش روزانه در بازار بورس تمامی معاملات بلوکی منتشر می‌شود و کاربران با مشاهده آن از حجم معاملات و قیمت آن‌ها مطلع می‌شوند.

عملكرد فیلتر معاملات بلوکی

پس از اینکه در فیلتر معاملات بلوکی سهمی نشان داده شد اگر قيمت سهم در معامله بلوكي، بیشتر از قيمت پاياني سهم باشد، به معنای آن است که سهم مورد نظر با ارزش می باشد. همچنین اگر قيمت سهم در معامله بلوكي پايين‌تر از قيمت پاياني سهم باشد، نشان دهنده ارزش پایین سهم و احتمال افت قیمت زیاد می باشد.

قرار دادن فیلتر در دیده بان بورس

برای قرار داده فیلتر معاملات بلوکی ابتدا به دیده‌بان بازار سایت tsetmc (سایت شركت مديريت فناوری بورس تهران) مراجعه کرده و فیلتر را در بخش ادیتور سایت کپی می نماییم. البته توضیحات تکمیلی جهت قرار داده محصول را می توانید از طریق مقاله آموزش فیلتر نویسی در بورس مشاهده نمایید.

قرار دادن فیلتر

سخن پایانی

معاملات بلوکی با اینکه شرایط عادی سایر معاملات را دارد ولی حجم معاملات محدود نبوده و معاملات بلوکی در حجم بسیار گسترده انجام می شود. گاهی اوقات معاملات بلوکی، با هدف تغییراتی در شاخص کل، انجام می‌شود. فیلتر معاملات بلوکی به شما کمک می‌کند تا به راحتی معاملات بلوکی را پیدا کرده و در صورت نیاز از آن‌ها استفاده کنید. همچنین از طریق فیلتر زیر می توانید این نمادها را شناسایی نمایید.

(l18)[(l18).length-1]=='2'
فیلتر طلایی بورس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *